Registration

Banner
Banner
Supported by:
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Banner
Home

PostHeaderIcon Latest News

PostHeaderIcon Popular

PostHeaderIcon PROGRAM CHANGE

De races starten zaterdag om 10u ipv om 9u.

Volgende 5 categorieën rijden kwartfinales voor de 500m:


Races on Saturday will start at 10am instead of 9am.

There will be quarter-finals 500m for these 5 categories:

Cadet Women

Cadet Men

Junior B Men

Junior A Men

Senior Men

PROGRAMMA / SCHEDULE 2017

 

PostHeaderIcon Livestream

Voor live beelden van de Europacup kan u terecht op :

For live footage of the European cup go to :

LIVESTREAM

 

PostHeaderIcon 2017 Program

De wedstrijden starten op vrijdag 12 mei 2017 om 18:00 (tijdrijden Ecup).

De wedstrijden op zaterdag 13 mei en zondag 14 mei beginnen om 09:00.

Hieronder kan je het programma downloaden.


Races will start Friday the 12th of May 2017 at 18:00 (time trial Ecup).

Saturday 13th of May and Sunday 14th of May the races will begin at 09:00.

Here you can download the program:


PROGRAMMA/PROGRAM 2017



 

PostHeaderIcon Participants 2017

Lowie Dekens BE Rolschaatsclub Tienen M 2007
Tobias Hecht DE TAX Racing Team M 1991
Tim Ziegeldecker DE TAX Racing Team M 1997
Nils Fischer DE TAX Racing Team M 1993
Florian Berg DE TAX Racing Team M 1998
Florian  Roehrich DE ERSG Darmstadt M 2000
Thor Vermander BE Reko Rollerclub Zemst M 2008
Steven Leeman BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1977
Noor Lingier BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2001
Trui Lingier BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2003
Koen Le Lièvre BE Koninklijk Modern Skaters Club Wilrijk M 2005
Vik Reynaerts BE Rolschaatsclub Tienen M 2008
Eppo Vereecken BE Rolschaatsclub Heverlee M 2009
Timo Lehnertz DE Cologne Speed Team M 2002
Angela Wymer GB East Midlands Racing W 1968
Toby Wymer GB East Midlands Racing M 2006
Alex Wymer GB East Midlands Racing M 1969
Kris Coryn BE Koninklijk Modern Skaters Club Wilrijk M 1966
Theo Valentin Fuhrmann DE TS Bayreuth M 2002
Renzo Amery BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1966
Imke Vandeuren BE Reko Rollerclub Zemst W 2000
Jens Janssens BE Reko Rollerclub Zemst M 2003
Lina Mozin BE Reko Rollerclub Zemst W 2002
Lotte Houben BE Reko Rollerclub Zemst W 2002
Carolien Van Relegem BE Reko Rollerclub Zemst W 1999
Emely Bisschops BE Reko Rollerclub Zemst W 2002
Abdisa Van Paesschen BE Reko Rollerclub Zemst M 2002
Jens De Prins BE Reko Rollerclub Zemst M 1999
Sandrine Tas BE Powerslide/Matter racing W 1995
Markus Imhof DE Blau-Gelb Gross-Gerau M 1969
Vince De Reys BE Rolschaatsclub Heverlee M 2008
Finn Turcksin BE Rolschaatsclub Heverlee M 2005
Aneyeli Hazzel Cano Urbina VE Escuela de Talento Deportivo W 2003
Yenifer Paola Cano Urbina VE Escuela de Talento Deportivo W 2006
Yender Noery Cano VE Escuela de Talento Deportivo M 1975
Jarne Massuit BE Rolschaatsclub Tienen M 2005
Jarne Reniers BE Rolschaatsclub Tienen M 2004
Sharon Tongue GB Birmingham Wheels Speed Skating Club W 1964
Stan Vanhooren BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1999
Fré Vanhooren BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1999
Andrew Reichert US MPC Wheels M 1997
Matthias Vertommen BE Fratelli Team Mechelen M 1993
Jonas Lepper DE TSSC Erfurt e.V. M 1998
Anna Ostlender DE TSSC Erfurt e.V. W 2002
Jordan Ryan GB Birmingham Wheels Speed Skating Club M 2001
Loic Van der Kuylen BE Reko Rollerclub Zemst M 2007
Nick Bontrop NL IJs en Inline-skateclub Purmerend M 2006
Thor Peeters BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2007
Maite Vermeir BE Reko Rollerclub Zemst W 2008
Fran Vanhoutte BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2003
Lars Vanhoutte BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1999
Stien Vanhoutte BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 1996
Amber Van Malderen BE Reko Rollerclub Zemst W 2005
Larissa Vereecke BE Reko Rollerclub Zemst W 2008
Jori Coppens BE Reko Rollerclub Zemst M 2008
Genki Cornelis BE Reko Rollerclub Zemst M 2009
Gunji Cornelis BE Reko Rollerclub Zemst M 2007
Sietse Troost BE Reko Rollerclub Zemst M 2006
Cara Buggenhout BE Reko Rollerclub Zemst W 2004
Arne Noben BE Reko Rollerclub Zemst M 2004
Lowies Vandekerckhove  BE Reko Rollerclub Zemst W 2006
Louise Malu BE Reko Rollerclub Zemst W 2009
Arthur Mouillard BE Reko Rollerclub Zemst M 2008
Fran Mouillard BE Reko Rollerclub Zemst W 2006
Julie Lauwers BE Reko Rollerclub Zemst W 2005
Jorun Geerts BE Reko Rollerclub Zemst W 2005
Louka Leemans BE Reko Rollerclub Zemst W 2006
Lieke Moons BE Reko Rollerclub Zemst W 2005
Nina Broermann DE Reko Rollerclub Zemst W 2008
Marie Malu BE Reko Rollerclub Zemst W 2007
Martina Dossi IT AS.co Skating Concorezzo W 1998
Gabriel Ohnmacht BR ARMA Arena Geisingen Team  M 2000
Samuel Morris IT AS.co Skating Concorezzo M 2002
Anna Weber DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 2006
Mie Alaerts BE Rolschaatsclub Heverlee W 2006
Dominik Brzon CZ KSBM Praha M 2000
Tereza Bohumska CZ KSBM Praha W 1999
Pieter De Kimpe BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1981
Elise Bergé BE Rolschaatsclub Tienen W 2010
Laurens Bergé BE Rolschaatsclub Tienen M 2005
Anne-Sophie Bergé BE Rolschaatsclub Tienen W 2003
Paul Schlichting DE SCC Skating Berlin M 2001
Marlies De Witte BE Skeeler Team Evergem W 2007
Leentje Olmer BE Fratelli Team Mechelen W 1982
Tibeau Willems BE Rolschaatsclub Heverlee M 2006
Louis Willems BE Rolschaatsclub Heverlee M 2009
Myra Devisscher BE Skeeler Team Evergem W 2004
David Langlois GB East Midlands Racing M 1976
Charles Terrance Priestley GB East Midlands Racing M 1990
Dan  Ibbotson GB East Midlands Racing M 1986
Florian Van den Saffele BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1999
Pia Schwörer DE arena geisingen InlineSport e.V. W 2004
Will Dobson GB Birmingham Wheels Speed Skating Club M 1998
Sabrina Werling DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 1997
Lucy Kelly GB Birmingham Wheels Speed Skating Club W 2002
Dion Everill GB Birmingham Wheels Speed Skating Club W 2002
Ffion Lewis GB Birmingham Wheels Speed Skating Club W 1998
Vincent Henry GB Birmingham Wheels Speed Skating Club M 1984
Marlein Caley BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2006
Maya Bathgate GB Essex Inline Skaters W 2001
Bobby Ball GB Essex Inline Skaters M 2001
Alexander King GB Essex Inline Skaters M 2003
Daniel King GB Essex Inline Skaters M 2000
Anke Vos BE Reko Rollerclub Zemst W 1992
Roman Fajkus CZ KSB Benatky M 1971
Hannah Butaye BE Rolschaatsclub Heverlee W 2002
Gery Boon BE Koninklijk Modern Skaters Club Wilrijk M 1961
Katrien Hernalsteen BE Rolschaatsclub Heverlee W 1997
Sandra Maes BE Fratelli Team Mechelen W 1978
Aron Devriendt BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2003
Radek Fajkus CZ Cadomotus Czech Junior Team M 2001
Marketa Fajkusova CZ KSB Benatky W 2003
Lars Patrouille BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2006
Mike alejandro Paez Cuellar MX Mexico  M 1994
milan Brissinck BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2003
jolan Brissinck BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2003
Daan Soetaerts BE Rolschaatsclub Heverlee M 2004
Ellen Van de Catsye BE Reko Rollerclub Zemst W 1996
David Danneel BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1998
Valerie Imhof DE Germany W 2002
Leonie Imhof DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 2002
Diego Antonio Barrera Roche GT Guatemala M 1998
Jan Pribik CZ Cadomotus Czech Junior Team M 2001
Tomas Bohumsky CZ Cadomotus Czech Junior Team M 2002
Jelle Delye BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2004
Seppe Delye BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2002
Tim Sibiet BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1992
Finnbarr  Brooks GB East Midlands Racing M 2004
Maya Schwan DE TSuGV Grossbettlingen W 2004
Karel Meulders BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1991
Tom Mulder BE Rolschaatsclub Heverlee M 2005
Bente Billen BE Rolschaatsclub Heverlee W 2004
Charlotte Van Laethem BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2002
Siebe Suttels BE Rolschaatsclub Heverlee M 2005
Jason Suttels BE Rolschaatsclub Heverlee M 2001
Lukas Mares CZ KSBM Praha M 2007
Lukas Pribik CZ KSBM Praha M 2004
Jana Bohumska CZ KSBM Praha W 2003
Dylan Delvaux BE Rolschaatsclub Tienen M 1995
Luisa Sophie Woolaway IT BONT ITALIA Team W 1999
Simon De Keyser BE Rolschaatsclub Heverlee M 1999
Mika Lanckriet BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2008
Laura Peveri IT BONT ITALIA Team W 2001
Philipp Forstner DE Blau-Gelb Gross-Gerau M 1994
Vikram Ingale IN Team Solaris M 1993
Pankaj Khandodiya IN Team Solaris M 1995
Aarathy Kasturiraj IN Team Solaris W 1994
Warre Dhondt BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2001
Simon Dhondt BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2000
Stan Beelen BE Rolschaatsclub Heverlee M 2007
Robbe Beelen BE Rolschaatsclub Heverlee M 2003
Brend Beelen BE Rolschaatsclub Heverlee M 2005
Alina Seitz DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 2003
Indra Medard BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1998
Seppe Morias BE Rolschaatsclub Heverlee M 2007
Giles Cartois BE Rolschaatsclub Tienen M 2001
Fré Van Damme BE Inline Team Brugse Skeelerclub M 2005
Warre Van Damme BE Inline Team Brugse Skeelerclub M 2003
Jasmina Voste BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 1998
Thomas Voste BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 1998
Floris Gaier DE Blau-Gelb Gross-Gerau M 2002
Amber Puttevils BE Rolschaatsclub Tienen W 2005
Fabio Vanes BE Rolschaatsclub Tienen M 2004
Femke Vanes BE Rolschaatsclub Tienen W 2001
Staci  Genouw BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2002
Lena Bollaers BE Rolschaatsclub Heverlee W 2006
Brecht Lippens BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2001
Matts Van Haaren BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2008
Sydney Van Haaren BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2005
Niels  Van Haaren BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2002
Xander Tetaert BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde M 2004
Hanne Dejonghe BE Inline Team Brugse Skeelerclub W 2002
Jocelyne Seys BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2006
Lotte Verburgh BE Zwaantjes Rollerclub Zandvoorde W 2006
Leonie Florence Ohl DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 2004
Juliette Pouydebat FR PIBRAC ROLLER SKATING W 1990
Laura Zondler DE TSuGV Grossbettlingen W 2003
Tibo Vanhove BE Rolschaatsclub Heverlee M 1998
Quinten Callaert BE Fratelli Team Mechelen M 2007
Yannick Callaert BE Fratelli Team Mechelen M 2004
Rika Van Gompel BE Fratelli Team Mechelen W 2004
Jessica  Baumgardt DE Blau-Gelb Gross-Gerau W 2004
Kato Van Gompel BE Fratelli Team Mechelen W 2003
Nina Van den Eynde BE Fratelli Team Mechelen W 1999
Kobe Van Gompel BE Fratelli Team Mechelen M 2006



 

PostHeaderIcon International Speedskating Event-EC 2017 Mechelen

Fratelli Team Mechelen is proud to organize the 16th International Speedskating Event in Mechelen, Belgium!

These races will enclose the 6th stage of the European Cup 2017.

SAVE THE DATES 12-13-14 MAY 2017, because you're invited to come to our races!

Venue:
The Fratelli race track is located at Sportscomplex Geerdegemvaart, Leliestraat in 2800 Mechelen. Here you can find more information about the location.

Program:
Races will be held on Friday the 12th of May (from 18:00), Saturday the 13th of May (from 09:00) and Sunday the 14th of May (from 09:00).

Details for registration, payment and program will be published later!

All categories are allowed to the race in Mechelen!

invitation ecup 2017b.png - 89.21 Kb